понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty na ogól spełniają role ogrodzenia, chociaż często służą i za ozdobę. Zazwyczaj takie sztachety plastykowe sadzi się w nasłonecznionych miejscach, w których prędko wzrastają i silnie gęstnieją. Mnóstwo powabu maja również takie żywe ploty, jakie wiodą przez osłonięte katy skweru. Ciemna zieleń liści z przejrzysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek lub kwiatami konstruują zajmujące wzrok obrazki, zaś orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer nieopodal takiego ogrodzenia uspokaja a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w ogrodzie, a także nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same wzrastają, nierzadko także ekspansywnie kwitną, lecz wymagają tez mnóstwo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone sztachety plastikowe zdołają być nadzwyczaj cienkie, choć wypada je cyklicznie obcinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się myśleć, gdyż takie plot aranżuje się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi susze,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany schludnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek stanowi niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety z plastiku stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий