среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, prostej obróbce a także stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo od razu ociosuje, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy plot z PCV na plot i bramkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień skał na sztachety PVC z Krapkowic na plot i bramkę sztachetowa, przybierają one wówczas rozmaite pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można także ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów a także dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z Winylu używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na sztachetki Winylowe na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki i sztacheta z Winylu z Wisły na plot i furtę ogrodzeniowa stawia się z skał różnego konturu, ułożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kafli o nieregularnych konturach, powinno się je adekwatnie dobierać tzn. tak, aby postać każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur prędko niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają też mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, aby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий